Opublikowany przez: monika.g 2015-09-23 13:41:08
Do niedawna wody kwiatowe i roślinne były zupełnie niedoceniane przez firmy kosmetyczne i traktowane po prostu jako bezużyteczny produkt uboczny powstały w procesie destylacji kwiatów i roślin, czyli przy produkcji olejków eterycznych. Hydrolat, bo tak fachowo nazywa się woda kwiatowa, zawiera niewielkie ilości olejków eterycznych, garbniki, kwasy i inne substancje roślinne, jest delikatna, ma właściwości silnie nawilżające, pielęgnujące i odżywcze. Może być stosowana jako tonik albo produkt przygotowujący skórę do aplikacji serum, kremu lub olejku. Dobrze się miesza ze wspomnianymi kosmetykami, więc można również używać jej do rozcieńczania zbyt silnie działających formuł kosmetycznych (np. serum).
(pixabay.com @ Kwiatowe eliksiry)
Do najbardziej popularnych hydrolatów należy woda różana powstała w wyniku destylacji płatków róży damasceńskiej lub róży z Grasse. Ma działanie przeciwbakteryjne, antyrodnikowe, oczyszczające i wzmacniające naczynia krwionośne. Przywraca napięcie skóry i nadaje jej zdrowy koloryt likwidując opuchnięcia i zaczerwienienia. Jej piękny zapach wprawia w dobry nastrój.
Działanie silnie nawilżające, wzmacniające i uelastyczniające ma również hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy nazywany również wodą pomarańczową. Wspomaga działanie produktów dla cery naczynkowej, ujędrnia i dodaje blasku.
Woda oczarowa (z oczaru wirginijskiego) zawierająca sporo garbników i flawonoidów dobrze sprawdza się w przypadku pielęgnacji cery skłonnej do opuchnięć, podrażnień, zaczerwienień. Jest skuteczna przy leczeniu poparzeń słonecznych. Ma działanie kojące, antybakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. Wskazana szczególnie do pielęgnacji skóry tłustej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum i zamyka rozszerzone pory.
Woda bławatkowa (albo inaczej chabrowa) zawiera dużo antocyjanidyn, flawonoidów i soli mineralnych, więc jest idealna do pielęgnacji skóry skłonnej do stanów zapalnych, podrażnień, problemach grzybiczych i łupieżu. Łagodzi podrażnienia, koi i likwiduje zaczerwienienia. Wykorzystywana w kompresach przynosi ulgę podrażnionym i zmęczonym oczom.
Prowansalska woda lawendowa ze względu na dużą zawartość garbników kwasu rozmarynowego i ursolowego polecana jest jako uzupełnienie pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do powstawania zaskórników, stanów zapalnych i wydzielającej zbyt dużo sebum. Woda lawendowa delikatnie odświeża, działa przeciwzapalnie, napina skórę i odświeża, pozostawiając na niej dyskretny lawendowy zapach.
Woda rumiankowa ze względu na swoje właściwości łagodzące i kojące wykorzystywana jest jako tonik do skóry wrażliwej, suchej i podrażnionej. Zmniejsza cienie pod oczami, łagodzi stan zapalny powiek i oczu. Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Niekiedy jest wykorzystywana do otrzymania blond refleksów na jasnych włosach.
Woda kwiatowa z kocanki włoskiej zwanej również nieśmiertelnikiem znana jest ze swych właściwości chłodzących i regeneracyjnych. Ma działanie ujędrniające, napinające i przeciwzmarszczkowe. Idealna jako tonik dla skóry wrażliwej i dojrzałej.
Woda kwiatowa z geranium posiada kwiatowy, delikatnie pobudzający zapach. Dzięki swym niezwykłym właściwościom regenerującym wykorzystywana jest w pielęgnacji skóry tłustej lub skóry trądzikowej. Łagodzi podrażnienia, ma działanie ściągające, antyseptyczne i przyspiesza gojenie niewielkich ran. Idealna do demakijażu.
Poznaj organiczne wody kwiatowe marki Florame:
Woda kwiatowa Kwiat pomarańczy
Woda kwiatowa Chaber
Woda kwiatowa Lawenda
Woda kwiatowa Geranium
Woda kwiatowa Oczar wirginijski
Woda kwiatowa Rumianek
Woda kwiatowa Kocanka włoska
Woda kwiatowa Róża
Organiczne wody kwiatowe Florame znajdziesz tutaj>>
Odwiedź nas na www.florame.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.